Месец: април 2016

Легална или пиратска телевизия?

Каква е разликата между легална и пиратска телевизия?

Разликите всъщност са много, но тук ще се спрем само на разликата в качеството на образа, която се дължи главно на два фактора – пиратската телевизия няма достъп до оригиналните видео-стриймове от студията на телевизиите и освен това няма сериозен CDN (content-delivery network), поради което пести от трафик и “мачка” сигнала.

Изводът идва сам от снимките – направени са с еднакво устройство (MAG250), но едната е от пиратска телевизия, а другата – от tivi.bg: на снимката от пиратската телевизия се забелязва, че обектите (например буквата Y) имат “сенки” отгоре и отдолу, а буквата D не се различава от O, докато на операторската телвизия логото е перфектно. Причината не е в някаква техническа разлика, а в това, че тъй-като заплащаме авторските права, ние взимаме сигнала директно от студията на телевизиите, а не ги сваляме от някоя сателитна или кабелна телевизия.

Пиратска телевизия - лоша вертикална резолюция
Пиратска телевизия – лоша вертикална резолюция, дължащо се на свалянето на сигнала от спътник. Картината не изглежда развалена, но реално е доста по-мътна от оригиналната, стига поребителя да има с какво и как да сравни. Буквата D трудно се различава от O

 

Операторска телевизия - без дефекти
Операторска телевизия – без дефекти, пълна вертикална резолюция и ясна картина дори за SD каналите.

Android IPTV – да или не?

В последните няколко месеца на пазара се появиха най-различни Android iptv боксове, които често се продават със стотици или дори хиляди включени телевизионни канали. По този повод все по-често ни питат дали ние няма да започнем да предлагаме устройства с Android iptv.

Преди да отговоря, ще отбележа, че има два вида IP телевизия. Едната има за цел да измести кабела и сателита като традиционнен метод за гледане на телевизия вкъщи, а другата има за цел да ви даде някакво допълнително съдържание (например спорт), без, обаче, да се отказвате от основния си кабелен или сателитен доставчик на телевизия.

Ние причисляваме себе си в първата група, тъй-като втората всъщност не може да е легална и е гарантирано пиратска. Нашата телевизия е с изключително високо качество, много по-високо от сателит или кабел. Ние искаме това да е вашата единствена телевизия и да не ползвате друга. Не ви предлагаме допълнение, предлагаме ви по-добрата алтернатива.

Е, Android iptv устройствата все още не са подходящи за целта.

При тях телевизията е допълнение на другите функции, но не е основен фокус. Може да се гледа, но не е удобно. Ако ползвате IP телевизията инцидентно, само за да изгледате някой пиратски мач, тогава можете да направите компромис с липсата на специфични бутони по дистанционното или пък с това, че за да видите какво дават на другите канали трябва да натиснете пет бутона в две подменюта.

Но ако единствената ви телевизия у дома е IP телевизията, тогава тя трябва да отговаря едновременно поне на следните условия:

– трябва да не е по-трудна за ползване от кабела или сателита и да е не по-малко надеждна.

– всички специфични функции (примерно показване на програмата, избор на език, избор на формат на картината, поставяне на пауза, връщане назад, пускане на запис и т.н.) да си имат подходящ бутон на дистанционното.

– устройството да се върти около телевизията, а не телевизията около устройството. Вечер цялото семейство сяда пред телевизора да гледа телевизия, а не да чете във Фейсбук. Телевизорът е семейно, а не индивидуално устройство.

– операторът да поеме ангажимент да поддържа устройството минимум следващите три години, за което пък производителят трябва да поеме ангажимент да осигурява ъпдейти. Сами се сещате, че всички ангажименти на производителя на китайско устройство за $30 се изчерпват с натоварването му в контейнера.

Ще си позволя да дам пример защо това последното е много важно. Технологиите се развиват и с телевизиите непрекъснато възникват някакви промени. Например току-що France 5 си смениха платформата и вместо MPEG2 излъчват вече в MPEG4 с нов аудиокодек с 5-канален звук. Това е най-новата версия на Dolby Digital и много малко устройства го поддържат. В момента почти всичките ни клиенти нямат звук на този канал. Ние като оператор ще направим нужното и в следващите 24 часа ще прекодираме звука по начин, по който устройствата, за които имаме подръжка, ще могат да възпроизвеждат France 5. Но как да поемем гаранции, че новия кодек ще работи с всеки “китаец”? С някои ще работи, с други – не.

Затова не можем да кажем: “ще работим с Android iptv”. Не и през април 2016 г. Тази платформа все още е подходяща само за две неща – за пиратска (допълнителна) телевизия или за гледане over-the-top, докато чакаш на някое летище. Все още смятаме, че е по-разумно да се инвестират около 130 лв в нещо, което е направено за целта и което ще работи гарантирано поне следващите три-четири години, отколкото 60 лв в нещо, което по същество е “кръпка” и което не е ясно кога ще спре да работи частично или напълно поради липса на поддръжка.