Начало » Тест на Q7S

Тест на Q7S

Попадна ни за тест устройство Q7S – по-надолу ще направя нещо като ревю на това конкретно устройство, но ви съветвам да го прочетете ако принципно се интересувате от комбинацията Андроид + телевизор, защото повечето неща са валидни за всички устройства от този клас.

Q7S има 4-ядрен процесор, 8GB памет, 2GB РАМ, Android 4.4.2, WiFi + LAN (може да работи както като безжичен клиент, така и като рутер), камера, дистанционно, Bluetooth, SPDIF, слот за Micro SD. Идва с предварително инсталиран XBMC и Google Play Store.

Параметрите звучаха примамливо и се надявахме да успеем да пуснем STB емулатор и да можем да го използваме като сет-топ-бокс за телевизия. За съжаление няма да се получи. Ето недостатъците, повечето от които се отнасят за всички подобни андроид-базирани устройства.

– Макар HDMI изходът да може да работи до 1080p, кърнъла на Андроид поддържа максимум до 720p. Досега не сме намерили HDMI стик или STB под андроид, чиито кърнъл да е Full HD, този не беше изключение. Трябва да се пробва с неофициален ROM. Ще намерим и ще тестваме по-късно.

– Хардуерният видеодекодер не поддържа deinterlacing. Това също не е изключение – досега не ни е попадал Android с хардуерна подръжка на deinterlace, а четириядреният процесор не е достатъчен, за да може софтуерно да декодира HD каналите. STB емулаторът работи прилично с вграденият софтуерен плейър, но замо за SD телевизиите. За HD трябва да се включи хардуерена акселерация, което автоматично води до назъбването, причинено от липсата на deintrelace.

Трябва да отбележим, че не съществува телевизионен канал, който да е progresive (1080p). Дори full-hd телевизиите, всички до една, без изключение, са 1080i (interlaced). Interlaced означава, че картината пристига в два полукадъра – един с четните редове и след това още един с нечетните. Това е така от времената на кинескопите и не е ясно кога ще се промени.

Ако телевизорът ви не е с кинескоп, някой задължително трябва да превърне образа от “i” в “p” (de-Interlacing). Ако връзката устройство-телевизор е 1080i, този някой е телевизора, а ако е 1080p – устройството прави deinterlace преди да подаде сигнала към телевизора. Да, но андроид-стиковете не поддържат 1080i на изхода си, а пък телевизора не прави deinterlace, ако на входа му идва 1080p, така че в този случай никой не преобразува образа от двата телевизионни полукадъра в един цял кадър. При движение, образите изглеждат нарязани като гребен.

От чисто любопитство прекарах образа през ресийвър с прочутия DCDi процесор на Faroudja (Harman-Kardon), но разваленият не-интерлейснат образ не можа да се оправи, остана си назъбен. Т.е. дори да имате телевизор с вграден висок клас видео-процесор, разваленият образ ще си остане развален. Може би нетренираното око няма да види разликата, но за нас е в категорията “не става за гледане”.

Както казах, горните два дефекта поне до момента се оказват присъщи на всички андроид-устройства, които са ни минали през ръцете (таблети, стикове, STB), включително и оригиналните MAG 260.

В допълнение Q7S има още един недостатък – малък диапазон на действие на дистанционното. Като казвам малък, имам предвид неизползваемо малък – примерно един метър пред устройството, 50-тина сантиметра ширина на лъча.

Добрата новина е, че работи с всякакво друго USB дистанционно, което може да се купи за 10-тина лева, както и с всяка безжична клавиатура или мишка (Bluetooth или със собствен dongle).

Самият андроид (4.4.2), обаче, не се държи добре с дистанционно. Има приложения, в които е абсолютно неизползваемо (Youtube, примерно), а в други на теория може да се навигира със стрелките, но след около час работа ми идваше да захвърля дистанционното по телевизора. Почти го направих – прибрах го в чекмеджето и закачих малка мултимедийна безжична клавиатура, с която Q7S най-накрая стана наистина използваемо устройство. Дори почти заприлича на компютър – в крайна сметка Андроид вече има достатъчно пълен набор от приложения, включително офисни, а произведителността на четирите процесорни ядра и 2GB рам е съпоставима с тази на средностатистически лаптоп.

Няколко думи за аудиото:

Q7S разполага с три начина за възпроизвеждане на аудио – аналогово, оптичен SPDIF и HDMI. През SPDIF и HDMI на теория може да възпроизвежда Dolby Digital (AC3) и DTS 5.1 в режим pass-through, но на практика това се оказа изключително трудно. След много проби и грешки се оказа, че SPDIF / HDMI пропускат многоканалното аудио, САМО ако се използва H/W кодек, но не и H/W+. Ако приложението има възможност да избира между H/W и H/W+, може и да успеете да изкарате 5.1 аудио, ако ли не – не се опитвайте, няма да стане. С известна борба аудиото излезна с MX Player и ES Explorer (има вграден плейър), но BS Player, VLC, STB emulator и почти всичко друго се провали, включително вградения плейър в ROM-а.

Извод: все още е рано за андроид-базирани телевизионни сет-топ-боксове. За игри и млтимедия – може би става (става е точната дума), но за телевизия – твърдо НЕ. Не и в началото на 2015 г. През 2015 г. ще продължим да гледаме телевизия със специализираните за целта устройства.

Митко

Вашият коментар